Skončil slunečný podzim a začala zima. S tím přichází i jiné druhy chutí. Je jasné, že lidé si v tomto počasí nebudou dávat chlazenou limonádu s bezovým či okurkovým sirupem, ale budou hledat něco, co je zahřeje. Kromě roztopených kamen nebo teplé deky, to může být koření, jako je například zázvor nebo skořice.

Na tuto dobrotu jsem využil právě skořici. Je doplněná hřebíčkem a vanilkou. Celé je to zamícháno do kousků jablek, hrušek, slív a doplněno kyselou chutí citrónu. Ano, tak vzniká ovocný čaj…

Různé druhy ovoce nakrájíme na malé kousky, dáme do pekáče a doplníme kořením.

Pečený čaj
Suroviny na pečený čaj

Zvolil jsem klasickou kombinaci jablek, skořice a hřebíčku. Chuť je doplněna hruškou a slívy zde dělají masu (hustý podklad). Aby to nebylo sladké, je možné použít kyselinu citrónovou, nebo jako zde oloupaný citrón.

Celou směs promícháme, přidáme cukr. Množství záleží na tom, jak to chce mít kdo sladké. Já jsem dal 2kg ovoce a necelý 1kg cukru.

Pekáček si jde odpočinout do rozpálené trouby (cca 200oC) na tři čtvrtě hodiny. Potom čeká už jen naplnění skleniček, zavíčkování a následná konzumace.

Finální pečený čaj plněný do skla
Finální pečený čaj plněný do skla

A jak se toto vlastně konzumuje?

Pro milovníky ovocného čaje stačí pár lžiček zalít horkou vodou. Lžičku nevyhazovat. Dá se použít na vybírání ohřátých kousků ovoce.

Ten kdo má rád černý čaj, tak směs dá do uvařeného černého čaje jako sladidlo.

No a ten, kdo to má rád ostré, může přidat ještě panáka rumu. Doporučuji použít Spicy Rum.

Leave a Reply

/** * */