Přesunul jsem se do dalšího levelu u domácích surovin. Vypěstoval jsem si domácí zázvor.

V nějakém článku jsem se dočetl, že i zázvor se v domácích podmínkách dá vypěstovat. Tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Nejprve jsem musel najít vhodného adepta, což byl v obchodě trochu problém. Čekal jsem na čerstvé zboží. Nakonec jsem našel dva kousky, které měly dostatek pupenů. Asi dva dny jsem je nechal plavat ve vodě, aby nabyly ztracenou vlhkost a nalily pupeny. Potom jsem je zasadil do květináče na vrstvu písku a zasypal zahradní zeminou.
Po čase se objevily výhonky. Stonky zázvoru vypadají jako vyšší tráva, nebo slabší rákos. Bohužel fotky zázvoru v plné síle nemám…
Jeden kousek nedávno začal vadnout a usychat. Byl jsem zvědavý, jak se mu v květníku dařilo, tak jsem ho vyklepl z květníku a zhruba očistil. No a takhle vypadá.

Domácky vypěstovaný zázvor
Domácky vypěstovaný zázvor

Něco závěrem

Zázvor je dovážen z Číny. Nedělám si iluze o jeho pěstování za podpory chemie. Tím, že si ho budete pěstovat doma, budete mít plnou kontrolu nad tím, jestli je chemicky čistý. BIO, EKO atd…

Bohužel je to naprosto neefektivní činnost, protože za rok narostl o 200%, do čehož započítám i kořeny, které se musí ještě olámat. Takže výtěžnost nic moc.

A úplně na konec

Tím, že jsem se přesvědčil, že bio-eko, super čistý zázvor nemá smysl, vracím se ke klasickému čínskému. Ten vlastně není tak špatný, o čemž se můžete přesvědčit i vy.

Ať už ochutnáním zázvorového džemu, který je v tomto počasí luxusní na palačinky nebo suché tousty…

Zázvorová marmeláda hned po uvaření
Zázvorová marmeláda hned po uvaření

… nebo ochutnáním zázvorového sirupu. Ten je výborný do studené vody jako šťáva, nebo zalitý horkou vodou doplněný medem, citrónem a ginem, jako lék na nachlazení.

Zázvorová limonáda
Zázvorová limonáda

Leave a Reply

/** * */