Domácí zázvor

Přesunul jsem se do dalšího levelu u domácích surovin. Vypěstoval jsem si domácí zázvor. V nějakém článku jsem se dočetl, že i zázvor se v domácích podmínkách dá vypěstovat. Tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Nejprve jsem musel najít vhodného adepta, což byl v obchodě trochu problém. Čekal jsem na čerstvé zboží. Nakonec jsem našel dva kousky, které měly dostatek pupenů. Asi dva dny jsem je nechal plavat ve vodě, aby nabyly ztracenou vlhkost a nalily pupeny. Potom jsem je zasadil do květináče na vrstvu písku a zasypal zahradní zeminou. Po čase se objevily výhonky. Stonky zázvoru vypadají jako vyšší tráva, nebo slabší rákos. Bohužel fotky zázvoru v plné…
Číst dále

Pečený čaj

Skončil slunečný podzim a začala zima. S tím přichází i jiné druhy chutí. Je jasné, že lidé si v tomto počasí nebudou dávat chlazenou limonádu s bezovým či okurkovým sirupem, ale budou hledat něco, co je zahřeje. Kromě roztopených kamen nebo teplé deky, to může být koření, jako je například zázvor nebo skořice. Na tuto dobrotu jsem využil právě skořici. Je doplněná hřebíčkem a vanilkou. Celé je to zamícháno do kousků jablek, hrušek, slív a doplněno kyselou chutí citrónu. Ano, tak vzniká ovocný čaj... (Pokračování textu…)
Číst dále

Opilé ořechy v medu

Kamarád, který je mlsná huba stejně jako já, mi povídal o další dobrotě - ořeších v medu. Vzpomněl jsem si na řecké pistácie naložené do medu. Ale tento recept je o kus dále v chuťovém zážitku. (Pokračování textu…)
Číst dále

Drápek II.

Už jsem dlouho nic nevyrobil. Pomineme-li různé druhy sirupů a marmelád, úpravu skalky, repasi zadní nápravy na auto... Protože mě svrběly ruce a v dílně na mě koukala vybroušená a zakalená druhá čepel pro houbařský nožík , neodolal jsem a pustil se do práce. (Pokračování textu…)
Číst dále

Rohlíkové sušenky

To kdyby vás honila mlsná huba u bedny (TV nebo PC) a nevěděli co by, ve špajzu jistě ulovíte nějaké staré pečivo. Bageta, rohlík, nebo domácí večky... Nakrájejte je na tenké plátky, potřete směsí oleje, soli a česneku. Asi 1/4h v troubě na 150 a chvilku potom pod grilem na lepší barvu... Levnější a zdravější než chipsy.
Číst dále

Domácí lučina

Dostal jsem kilo přemraženého plnotučného jogurtu, který se srazil a separoval syrovátku. Přes noc jsem ho nechal vykapat v utěrce,  ráno ještě vyždímal a domácí Lučina byla na světě. Do části jsem zamíchal směs bylinek s česnekem a část nechal přírodní. (Pokračování textu…)
Číst dále
/** * */